• TEKİRDAĞ TRAC ŞUBESİ - YM1KT
    • TEKİRDAĞ TRAC ŞUBESİ - YM1KT
Üyelik Girişi
RÖLE BİLGİLERİMİZ
QRZ SEARCH
QRZ callsign lookup
Callsign lookups provided by qrz.com
Aidat Borcu Sorgulama
Takvim
DX TAKİP
17. FİELDDAY ETKİNLİĞİ YAPILDI

Bu yıl 17’ncisini düzenlediğimiz Fieldday etkinliğimize, il dışından uzun yol kat ederek cuma akşamı bizden önce gelip kamp kuran dostlarımıza, katılamayıp telsiz ve/veya telefon ile arayarak iyi dileklerini ileten tüm gönül dostlarına teşekkür ederiz. Bu yıl Fieldday etkinliğimiz 3 gün olarak düzenlenmiş, katılan misafirlerimiz Naip köyünün doğal ortamında Kocadere ormanlık alanında buluşmuşlardır. Günlük hayatın kargaşasından bir araya gelemeyen, telsizden yıl boyunca muhabere yapan amatörler bir araya gelme fırsatı bulmuş, kamp alanında çadır kurarak geceyi geçirmişlerdir. Tabiatın el verdiği bakir yaşam, kentsel yapıdan uzak tek araç geçişli köprüleri, asfaltlanmamış yolları, sakin su akışı ve taşıma su ile ihtiyaçların karşılandığı doğal ortamda, ağaçlardan kamp alanına yayılan elektrik kabloları, çadır keyfimizi ve yakılan kamp ateşini ayrıca ay ışığının Kocadere’ ye yansımasını engellememiştir. Kocadere işletmecisinin hazır yakılmış mangalı ormandaki acıkma öncesi sabırsızlığımızı azaltmıştır. Odun semaverlerinde demlenen çay ve el birliği ile hazırlanan sabah kahvaltısının tadı unutulmazdı.

Role ve simplex frekanslarda yapılan görüşmeler haberleşme sistemlerimizin test edilmesi açısından da verimli olmuştur. Amatör Telsizciliğe yeni başlayan genç katılımcılara HF telsiz sistemi kurulumu ve YM1KT olarak kullanım imkânı sağlanmıştır. Kamp alanımızda muhabere kabiliyeti olan UHF 439.425 Rölemiz Pazar sabah 08:00 – 10:00 saatleri arasında 2 saat kesintiye uğramış, simplex frekanslar üzerinden 5 watt üstüne çıkıp operatörün kabiliyeti ön plana çıkartılmıştır. El birliği ile kurulan 10m’lik seyyar direk sayesinde telsizlerimiz 2m ve 70cm bandında akü desteği ile çalıştırılmıştır. HF anten kurulumunda el yapımı WİNDOM ve DELTALOOP antenler tercih edilip, yeni amatörlere ve amatör telsizciliğe ilgi duyanlar için seyyar istasyon kurulumunda uygulamalı eğitim imkânı sağlanmıştır. HF-VHF-UHF sistemlerinin kamp alanında kurulumu amatörlüğe yeni başlayan arkadaşlarımıza bilgi ve tecrübe kazandırmıştır. Amatör telsizciliğin tanıtımına yardımcı olmak, bilinçli ve kaliteli operatörler yetiştirmek, el becerisi ve farkındalık açısından doğa da tek başına yaşamak için 2017 Fieldday etkinliğimiz verimli geçmiştir.

Geleneğe sahip çıkılarak 17. yılına ulaşan YM1KT Fieldday etkinliğimizde, her yıl sabahın erken saatlerinde olduğu gibi Fieldday alanında YM1KT olarak QRV olan misafirlerimize yol tarifi ve ilk karşılamayı yapan Yaşar ERTAÇ “TA1AYR” abimizin 2 ay önce geçirdiği kalp ameliyatına rağmen etkinliğe kısa süreliğine de katılması örnek alınmış geleneği bozmamıştır. Murat DEMİRTAŞ’ ın “TA2NL” babasının kampın 2. akşamı acil ameliyata alınması ile kamp alanından hastaneye geçilmiş, başarılı bir ameliyatla sağlığına kavuşmuştur. Ancak olumsuzluklara rağmen yine de etkinliğe katılma fırsatını yaratarak bizleri yalnız bırakmamıştır. Firma ve bireysel katılımcıların kurduğu bitpazarı tezgâhlarının amatörlere eksik donanım ve sarf malzeme ihtiyaçlarını giderme ve takas yapmalarına imkân vermiştir. Öğle yemeği yenildikten sonra amatörlerin hoş sohbetlerinden sonra dönüş yolculuğuna başlamıştır.

Yılda bir kez düzenlenen Fieldday etkinliğimize katılımlarınızdan dolayı teşekkür eder, sonraki Fieldday etkinliğinde buluşmak dileğimizle. 73.  
1086 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
SOLAR CONDITION
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam6
Toplam Ziyaret97007
Hava Durumu
Solar-Terrestrial Data