• TEKİRDAĞ TRAC ŞUBESİ - YM1KT
    • TEKİRDAĞ TRAC ŞUBESİ - YM1KT
Üyelik Girişi
RÖLE BİLGİLERİMİZ
QRZ SEARCH
QRZ callsign lookup
Callsign lookups provided by qrz.com
Aidat Borcu Sorgulama
Takvim
DX TAKİP
TRAC-KIZILAY ORTAK HABERLEŞME PROJESİ

TRAC Tekirdağ Şubemiz tarafından; Kırklareli Kızılay’ ın üst düzey haberleşme sistemlerine alternatif haberleşme sistemi kurulması ile Marmara bölgesi kapsama alanına sahip VHF 145.600 rölesine erişim kabiliyeti kazandırılmıştır. Amatör telsizciler ile Türk Kızılayı Kuzey Marmara Bölge Afet Yönetimi Müdürlüğü (Kırklareli) arasında haberleşme yapılmasının önü açılmıştır.

15 Eylül 2016 tarihinde haberleşme konusunda alternatif projeler üretilmesi niyeti ile Tekirdağ Kızılay Şube Başkanı Sayın Hamiyet ÇİZEN ve Şube Müdürü Hakan GÜR’ ün ev sahipliğinde yapılan toplantıya, Kuzey Marmara Bölge Afet Yönetimi Müdürü Sayın Orhan GÜLER ile Birim Şefi Bilgehan İZMİRLİOĞLU ve Tekirdağ Trac Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Atilla TÖRER ile Sayman Sayın Nihat Çavuş katılarak projenin ilk adımlarını atmışlardır.

Yapılan toplantının amacı; Kuzey Marmara Bölge Afet Yönetimi Müdürlüğünün sorumlu olduğu Kırklareli-Edirne-Tekirdağ ve Çanakkale illerinde yaşanabilecek Acil Durum veya Afet Durumlarında Trac Telsiz Sistemleri üzerinden haberleşmeyi kesintisiz sağlamaktır.

Gerçekleştirilen toplantı sonucunda, Kızılay ve Trac’ ın haberleşme konusunda 2000 yılında imzalanan protokol kapsamında ortak projeler geliştirmesi ve bu sayede Haberleşme Hizmet Grubunun destek çözüm ortakları olarak mevzu bahis projede yer alması uygun mütalaa edilmiştir.

Toplantıya iştirak eden görevlilerin yenilikçi ve yarını gören, çağdaş kişiler oluşu her iki kurumun beraber yürüteceği projede hızlı ve etkin sonuçlar alınacağı kanaatini oluşturmuştur.

Trac Genel Başkanı Sayın Aziz ŞASA, yapılan görüşme sonrasında konuyu sevinçle karşılamış, 11 Ekim 2016 günü Sayın Genel Başkanımız ve Tekirdağ Trac Başkanı Sayın Atilla TÖRER tarafından Kuzey Marmara Bölge Afet Yönetimi Müdürlüğü ziyaret edilmiş ve 1 hafta sonra istasyonların kurulumu için çalışmalara başlanmıştır.

Bölge Müdürlüğünde mevcut hurda demir aksamlar kullanılarak 10 metre boyunda demir direk imkânlar ölçüsünde imal edilmiş ve Kurumun maddi olarak herhangi bir harcama yapması da önlenmiştir. Yapılan bu projenin uzun yıllar ayakta kalıp benimseneceği ve konuya sahip çıkılacağının bir ifadesi olarak yorumlanmıştır.

20 Ekim 2016 tarihinde Tekirdağ Trac üyemiz Sayın Murat DEMİRTAŞ ile birlikte vhf yagi-uhf yagi anten (el yapımı) Yaesu 8900 telsiz ve Motorola gm 300’ den oluşan şahsi yedek ekipmanlarımızı ve kablolarımızı Müdürlüğün hiçbir telsiz sistemine dokunmadan ayrı direk, kablolama ve ayrı elektrik hattından besleme alınarak cihazlar aktif hale geçirilmiştir.

Bu proje kapsamında; Bölge Müdürü Sayın Orhan Bey ve haberleşme teknikeri genç kardeşimiz Erdoğan GÜRSOY ile Tekirdağ Kızılay Şube Sekreteri ve Gönüllüleri de amatör telsiz belgelerini aldıktan sonra Tekirdağ Trac üyelikleri yapılarak Şubemize güç katmışlardır.

Dönem içinde yaşanan Çanakkale Ayvacık Yukarı Mahallesi depreminde, Kırklareli Bölge Müdürlüğü ile Ayvacık Yukarı Mahallesinde görevli ekipler arasında amatör telsiz sistemi üzerinden muhabere yapılıp test edilmiştir. Kış aylarında yoğun kar yağışı nedeni ile meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı bölge amatörleri yol, meteoroloji bilgisi vb. konularında Bölge Müdürlüğü ile irtibat halinde role üzerinden takipte kalmışlardır.

Bugüne gelindiğinde ise sahip çıkılan istasyonumuz güncellenmiş ve çeşitli revizeler yapılarak şartları iyileştirilmiştir.

El yapımı bir yagi anteni Kızılay gibi bir Kurumda çalıştırmak ve sorunsuz olarak kullanımından verim almak bizlere büyük bir haz vermiştir.

Sistemin Acil ve Afet durumlarında ilk haberleşmeye yardımcı olup İnsan Mağduriyetini gidermeye vereceği katkı düşünülerek Emeği geçen herkesi kutluyor ve saygılar sunuyoruz.

TRAC TEKİRDAĞ ŞUBE BAŞKANI
ATİLLA TÖRER (TA1ATT)


  
2069 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
SOLAR CONDITION
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam6
Toplam Ziyaret97007
Hava Durumu
Solar-Terrestrial Data